Biegi na Orientację – Orientering w naszym Powiecie

16.04.2019 08:22

Można śmiało powiedzieć że dwie nowe mapy do BnO przyczynią  się do rozwoju w naszym Powiecie tej pięknej dyscypliny sportowej .

Projekt promocji Powiatu poprzez sport spotkał się z dużym zainteresowaniem miedzy innymi: gmin oraz nadleśnictw LP.  Efektem jest powstanie wielu map BnO przy szkołach i na terenach miejskich w ostatnich dwóch latach, gdzie uczniowie mogą uczyć się tej coraz bardziej popularnej dyscypliny sportu.  Uprawiać mogą ją  wszyscy, bez ograniczeń wiekowych, braku umiejętności czy predyspozycji fizycznych.

Mamy przyjemność  poinformować, że niebawem oficjalnie otworzymy wraz z Nadleśnictwem Głusko pierwszą mapę  z trasami w programie „ Zielony Punkt Kontrolny”.

Orientering to pojęcie obejmujące wszelkie rodzaje aktywności, polegające na poruszaniu się w nieznanym terenie przy pomocy mapy i kompasu. W zawodach sportowych uczestnik odnajduje punkty kontrolne w wyznaczonej kolejności.

Wybór drogi pomiędzy pkt jest indywidualną sprawą zawodnika, zależną od jego umiejętności. Zawody odbywają się w formie biegowej, jazdy na rowerze, a zimą w formie biegu narciarskiego. Przeprowadza się także wiele imprez turystycznych, można też po prostu pójść z mapą na spacer. W formach turystyczno-rekreacyjnych używamy mapy i rozstawionych w terenie punktów kontrolnych, ale oczywiście nie ścigamy się, poruszamy się własnym tempem, możemy rozwiązywać po drodze dodatkowe zadania, w dowolnym momencie zrobić sobie przerwę i odpocząć czy zachwycić się szczególnie pięknym widokiem co umożliwią nam mapy i trasy w  programie ‘ Zielony Punkt Kontrolny”