73 rocznica polskości w Reczu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Admin   
poniedziałek, 26 marca 2018 10:33Recz. Naturalnie
- to tytuł imprezy popularnonaukowej zorganizowanej z okazji 73 rocznicy polskości na ziemiach zachodnich. Były już dwie imprezy z tego cyklu: Recz fantastycznie (2016 r.) i Recz kulturalnie (2017 r.). Jest j pomysł na kolejną pn. Recz niezapomniany…

W tym roku organizatorzy – Miejsko Gminny Ośrodek Kultury i Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego i Towarzystwo Miłośników Recza – wybrali temat przyrody i jej zasobów w gminie Recz.

65 % gminy to obszar chronionego obszaru: obszary sieci Natura 2000: Ostoja Ińska,  Lasy Puszczy nad Drawą i dolina Iny k. Recza oraz Obszar Chronionego Krajobrazu Choszczno Drawno. W gminie znajduje się 9 pomników przyrody i 4 użytki ekologiczne, a także unikatowy rezerwat „Grądowe Zbocze”. Opowiedziała o nim inicjatorka jego powstania – Maria Wojciechowska. Przyrodniczka z Recza wspominała l. 1982 – 1984, kiedy prowadziła badania do swojej pracy magisterskiej na terenie dzisiejszego rezerwatu. Jej determinacja doprowadziła do tego, ze w 1987 r. złożyła w odpowiednim ministerstwie  dokumentację wymaganą do utworzenia rezerwatu, ale został on ustanowiony dopiero w 1996 r. – O rezerwacie najlepiej mi się rozmawia w rezerwacie – zapraszała do Grądowego Zbocza, wspominając liczne wyprawy.

Sobotni wieczór w MGOK w Reczu urozmaicony był nagraniami wspomnień mieszkańców gminy z minionych dekad i pokazem fotografii dokumentujących ich życie w tym czasie. Imprezę urozmaicały recytacje, występy wokalne oraz humor w wykonaniu kabaretu „Suszona Żurawina”.

M.G.