750-LECIE ZJAZDU CHOSZCZEŃSKIEGO W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1

20.03.2019 14:46

Uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz mieszkańców Powiatu Choszczeńskiego zapraszamy do obejrzenia widowiska artystycznego zatytułowanego „Rycerze wyklęci”, które będzie miało swoją premierę w dniu 16 kwietnia 2019 r. o godzinie 11.00 w Zespole Szkół nr 1 w Choszcznie.
Widowisko zostało przygotowane przez nauczycieli i uczniów w celu upamiętnienia 750 rocznicy Zjazdu Choszczeńskiego, jednego z ważniejszych wydarzeń historycznych naszego regionu.
„Rycerze wyklęci” to poemat historyczny o odwadze i poświęceniu, władców, rycerzy i duchownych z Polski, Pomorza, Brandenburgii i Meklemburgii. Kronika burzliwych wydarzeń, rozgrywających się na naszych terenach w latach 1267-1271. Mroczny świat sprzed wieków. Tak rozpoczęła się historia pisana Choszczna i Ziemi Choszczeńskiej.

1 kwietnia 1269 roku na pograniczu Księstwa Zachodniopomorskiego i Marchii Brandenburskiej w Choszcznie, doszło do zawarcia umowy między księciem gdańskim Mściwojem II, a margrabiami brandenburskimi Janem II, Ottonem IV i Konradem I. Jedynym śladem po zjeździe monarchów w tej miejscowości jest dokument, który szczęśliwie dochował się do naszych czasów. Historycy dzisiaj określają dokument spisany w Choszcznie, jako jeden z ważniejszych w dziejach XIII-wiecznego Pomorza.
Dokument księcia gdańskiego spisany 1 kwietnia 1269 roku, jest pierwszą wzmianką źródłową o Choszcznie, które wówczas już nazywało się „Arnswalde”. Miejscowość nie była jeszcze miastem. Ale nie była małą nic nie znaczącą miejscowością, skoro zorganizowano tutaj zjazd w celu ogłoszenia decyzji władców. Książę gdański był w Choszcznie gościem, a gospodarzami byli margrabiowie, którzy niedawno opanowali te tereny. Ale to nie wszyscy uczestnicy zjazdu choszczeńskiego. Kolejne dokumenty, wystawione w kilka dni po zjeździe, ujawniły wracających z obrad choszczeńskich do siebie księcia szczecińskiego Barnima I oraz biskupa kamieńskiego Hermana. Udział w spotkaniu tych osobistości dowodzi, że podjęto w Choszcznie rozmowy w celu rozwiązania konfliktu księcia szczecińskiego z joannitami o tereny położone wokół Korytowa. Ponieważ spór dotyczył też posiadłości cystersów z Kołbacza, dlatego pojawił się tutaj biskup kamieński, w którego diecezji wszystko to się wydarzyło.

Info.

ZS Nr 1 w Choszcznie

Print Friendly, PDF & Email