Dulska i inne… czyli Narodowe Czytanie

06.09.2021 13:49

„DULSKA I INNE – PORTRET KOBIECY W KLASYCE LITERATURY POLSKIEJ” – pod takim tytułem odbyło się piątkowe widowisko literackie zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Choszcznie w ramach Narodowego Czytania.

Do interpretacji tekstów przygotowanych specjalnie na to wydarzenie przez Annę Stetkiewicz przystąpiło ponad trzydziestu miłośników literatury, mieszkańców Powiatu Choszczeńskiego.

Wśród czytanych fragmentów, oczywiście oprócz tytułowej „Moralności Pani Dulskiej” G. Zapolskiej znalazły się wspaniałe pozycje z polskiej literatury tj.: „Żona modna” I. Krasickiego, „Pan Tadeusz” A. Mickiewicza, „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej, „Lalka” B. Prusa, „Grażyna” A. Mickiewicza, „Solaris” E. Lema, „Trędowata” H. Mniszkówny, „Chłopi” W. Reymonta, „Ferdydurke” W. Gombrowicza, „Szaleństwa Panny Ewy” K. Makuszyńskiego, „Pan Wołodyjowski” H. Sienkiewicza oraz „Jesienna Dziewczyna” J. Przybory.

Podczas tegorocznej edycji Narodowego Czytania Starostę Choszczeńskiego Wiolettę Kaszak mogliśmy usłyszeć w roli Basi z „Pana Wołodyjowskiego”, a towarzyszyli jej Wioletta Witkowska oraz Krzysztof Kozikowski.