Gmina Drawno podziękowała za tegoroczne plony

07.09.2020 13:24

Dożynki są symbolem szacunki dla ciężkiej pracy rolnika oraz stanowią wyraz wdzięczności za jego codzienne zmagania.  To również doskonała okazja, aby zaprezentować dorobek rolniczy społeczeństwa, jego różnorodność i niezwykle bogate dziedzictwo kulturowe.

Tegoroczny sezon dożynkowy w powiecie choszczeńskim rozpoczęła gmina Drawno.  Święto plonów Gminy Drawno rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą z błogosławieństwem wieńców żniwnych. Barwny korowód wieńców dożynkowych zakończył swoją podróż przy Drawieńskim Ośrodku Kultury gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Tradycją dożynek jest konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.  Piękne, tradycyjne, ręcznie wyplatane wieńce zaprezentowało 8 sołectw: Barnimie, Brzeziny, Dominikowo, Drawno, Chomętowo, Święciechów, Kiełpino i Niemieńsko. Zwycięzcą konkursu i bon podarunkowy Zarządu Powiatu Choszczeńskiego z rąk Starosty Wioletty Kaszak oraz Członka Zarządu Powiatu Choszczeńskiego Andrzeja Konopelskiego odebrało sołectwo Drawno. Kolejne miejsca zajęło sołectwo Kiełpino i Dominikowo. Podczas wydarzenia odbył się również konkurs kulinarny na „Ziemniaczane coś”, który wygrała Jolanta Dworakowska i jej „Podlaska baba ziemniaczana”. Tradycją dożynek jest  również rywalizacja sołectw w różnych konkurencjach i tu zarówno w „puzzlomaniaku” jak i konkurencji pn. „mleczna pianka” zwyciężyło sołectwo Barnimie.