Opis

Powiat Choszczeński znajduje się w południowej części województwa zachodniopomorskiego. Tworzą go gminy: Bierzwnik, Choszczno, Drawno, Krzęcin, Pełczyce i Recz. Powierzchnia powiatu zajmuje 1327,71 km², zamieszkuje ją ok. 50 tys. mieszkańców.
Strefa Ekonomiczna: Kostrzyńsko – Słubicka w gminie Pełczyce
Parki przemysłowe: najbliższe w Goleniowie i Stargardzie
Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera: http://www.coi.wzp.pl

Komunikacja
Walory naturalne
Turystyka, rekreacja i sport
Wydarzenia
Zawody sportowe
Powiat w liczbach

Komunikacja

Przez powiat przebiega linia kolejowa nr 351 Poznań – Szczecin, będąca fragmentem międzynarodowej magistrali E 59 ciągnącą się ze Skandynawii na południe Europy. Linia łączy powiat choszczeński z większością kraju, w tym – z portem morskim Szczecin – Świnoujście. Do granicy kraju prowadzi droga krajowa nr 10 klasy GP łącząca aglomeracje: szczecińską, bydgosko-toruńską oraz warszawską. Najbliższe stolicy powiatu jest lotnisko Szczecin Goleniów (72 km).
Lotniska: Goleniów, Poznań, Berlin
Port morski: Szczecin – Świnoujście

mapa (pdf)

Walory naturalne

Teren powiatu choszczeńskiego słynie z licznych i czystych jezior oraz czystych rzek, które są rajem dla wędkarzy. Większość z nich to dobrze zagospodarowane łowiska. Na dwóch jeziorach można uprawiać spearfishing, czyli połów ryb z kuszą, a na odcinkach niektórych rzek płyną wody górskie stanowiące krainę pstrąga i lipienia. Zasoby przyrodnicze Powiatu Choszczeńskiego sprawiają, iż jest wyjątkowo atrakcyjny pod względem turystyki aktywnej, krajoznawczej, ekoturystyki i agroturystyki. Oprócz rezerwatów i Drawieńskiego Parku Narodowego część zasobów naturalnych chroniona jest europejskim systemem ochrony przyrody Obszar Natura 2000 związanym z ochroną siedlisk rzadkich zwierząt i ptaków. W powiecie żyją 73 gatunki ptaków, ssaków i ryb i innych zwierząt chronionych w Europie, w tym ponad 1 % krajowej populacji orła bielika oraz skrajne zagrożone wyginięciem kraska i sokół wędrowny.
 
Mapa Powiat Choszczeński naturalnie (pdf)

Turystyka, rekreacja i sport 

Aktywni znajdują w powiecie choszczeńskim warunki do sportu i rekreacji terenowej każdego rodzaju – pieszej, biegowej, rowerowej, wodnej, konnej.  Na miłośników golfa czeka najpiękniejsze w Europie 18-dołkowe pole golfowe „Modry Las”. Szczególną atrakcją są spływy kajakowe szlakiem im. Jana Pawła II „Śladami Papieża” pełną niespodzianek rzeką Drawą przez Drawieński Park Narodowy. Liczne akweny wodne sprzyjają kajakarstwu. Powiatową specjalnością stało się kajakpolo. Jedna piłka, 2 bramki, 10-ciu zawodników i 8-miu sędziów, dwie 5-cio osobowe drużyny zmagają się w dwóch połowach meczu, każdej po 10 minut – tak w ogólnym zarysie wygląda mecz kajakpolo. To emocjonująca i bardzo widowiskowa dyscyplina sportu. U nas trenują zawodnicy polskiej czołówki. LUKS „Wodniak” przy  Międzyszkolnym Ośrodku Sportów Wodnych wychował wicemistrzynie świata, wielokrotnych mistrzów Polski.  Coraz popularniejsze są w powiecie biegi na orientację (BnO). Tutaj każdy może sobie wybrać rodzaj aktywności, począwszy od spacerów w grupie z mapą po lesie, poprzez samodzielne pokonywanie trasy na nogach lub na rowerze, a skończywszy na wyczynowym uprawianiu biegu na orientację.

Mapa BnO Choszczno Miejska Góra (pdf)
Mapa BnO Bierzwnik (pdf)
Mapa BnO Choszczno Mur Południowy 2,4 km (pdf)
Mapa BnO Choszczno Mur Południowy 2,1 km (pdf)
Mapa BnO Choszczno Mur Południowy 1,7 km (pdf)
Mapa BnO Choszczno Mur Południowy 1,3 km (pdf)
Mapa BnO Choszczno Mur Południowy 1,2 km (pdf)
Mapa BnO Choszczno Mur Południowy dla przedszkolaków, (pdf)

Ziemia Choszczeńska (Arnsawalde) ma silnie uwarunkowaną tożsamość historyczną.  Dziedzictwo kulturowe powiatu oparte jest na ponad tysiącletnim położeniu geograficznym na granicy spierających się kultur: słowiańskiej, skandynawskiej, niemieckiej. Wśród 85 zarejestrowanych zabytków są zabudowa sakralna, pałacowa, dworska i folwarczna, fragmenty architektury obronnej oraz zabytkowej zieleni.

Mapa Powiat Choszczeński kulturowo (pdf)

baza noclegowa (pdf)
Szlaki piesze, rowerowe i konne Drawieńskiego Parku Narodowego (pdf)

Trasy turystyczne w gminach:
https://www.bierzwnik.pl/strona/menu/33_szlaki_i_sciezki_turystyczne
https://www.drawno.pl/strony/menu/32.dhtml
http://www.choszczno.pl/content/blogsection/15/122/
https://www.krzecin.pl/strona/menu/25_szlaki_rowerowe
https://www.krzecin.pl/strona/menu/44_nordic_walking
https://www.pelczyce.pl/strony/menu/127.dhtml
https://recz.pl/strony/menu/21.dhtml

Wydarzenia

Powiat dzieciom na powitanie wakacji, Choszczno, pierwsze popołudnie wakacji

Plac przy fontannie w Choszcznie na kilka godzin zamienia się w plac zabaw. Pojawia się scena, trampolina, zamek ze ślizgawką, są fantazyjne fryzury i malowanie twarzy, robienie zabawek z baloników. Byli też piraci, festiwal baniek mydlanych, występy artystyczne. Co roku nowe niespodzianki. Bawi się kilkaset dzieci.

Trzy Dni na Cysterskim Szlaku, Bierzwnik, początek lipca

W oparciu o materiały z Bierzwnika napisano już dwadzieścia prac magisterskich i licencjackich. Tamtejszy klasztor był od 1294 r. centrum opactwa cysterskiego obejmującego obszar dzisiejszej gminy Bierzwnik i część gminy Krzęcin. Od 1992 r. ekspedycja archeologiczna z IP z Poznania prowadzi w dawnym Marienwalde (z niem. Las św. Maryi) prace archeologiczno-architektoniczne. Imprezie towarzyszą Międzynarodowe Targi Wyrobów Klasztornych, prezentacje wyrobów Kół Gospodyń Wiejskich, pokazy rycerskie. plenery malarskie, warsztaty rękodzieła, popisy lokalnych artystów i biesiada w piwnicy klasztornej.

Choszczeńska Sobótka, Choszczno, druga połowa czerwca

W programie kulinarna przystań, wesołe miasteczko, strefa zabaw dla najmłodszych, występy zespołów artystycznych, pokazy kajak-polo, pokazy sztuk walki, pokazy sprzętu wojskowego oraz koncerty.

Festiwal Krasnali, Drawno, pierwsza połowa lipca

Po publikacji w Frankfurter Rundschau, z kwietnia 2006 r., gdzie zaprezentowano nowinkę antykwaryczną zamieszczoną w archiwalnym Deutschen Ilustierten Zeitung tj. ofertę sprzedaży drawieńskich krasnali z 1886 r. zorganizowano w 2009 r. I Festiwal Krasnali w Drawnie. Imprezie towarzyszą warsztaty ceramiczno- garncarskich, zawody wędkarskie, występy artystyczne, targi lokalnych wyrobów rzemieślniczych, degustacje lokalnych produktów.

Święto Wiatraka, Krzęcin, koniec czerwca

Jednodniowa impreza  z koncertami, targami rzemieślniczymi, wystawami rękodzieła, turniejami sportowymi. Do tego uczta kulinarna przygotowana przez Koła Gospodyń Wiejskich i nie tylko.

Dzień Tataraku, Pełczyce, sierpień

To powrót do tradycji z lat 30 poprzedniego wieku, kiedy to nad Jeziorem Panieńskim odbywał się wielki festyn połączony z konkursami, a także ucztą przygotowaną z potraw rybnych i myśliwskich. Kluczowym  punktem imprezy jest uroczysta koronacja Królowej Jezior Pełczyckich.

Zawody sportowe 

Majówka na sportowo, pierwsza połowa maja

Trofea można zdobyć w terenowym biegu przetrwania na dystansie ok. 5 km – trasa o wysokim stopniu trudności oraz w marszu nordic walking na dystansie ok. 6 km. Ponadto: minibieg przetrwania dla dzieci na trasie 1 km, pokazy lokalnych klubów sportowych: walki karate, minimaraton fitness, bieg o puchar dowódcy Garnizonu Choszczeńskiego.

Choszczeński maraton rowerowy, wrzesień

Organizowany jest od 2006 r. na trzech trasach: giga – ok. 250 kom,  mega – ok. 150 km, mini – ok. 95 km. Organizator wprowadził limit zawodników – 400 osób. Zobacz trasy w 2018 r.:
http://voyager.choszczno.pl/nowa/trasy-2018/

Choszczeńska 10-tka, wrzesień

Bieg na dystansie 10 km organizowany od 1992 r. W 2017 r. wystartowało ponad 660 zawodników.

Maraton pływacki w Pełczycach, sierpień

Organizowany od 2000 r. na trzech dystansach: główny – 2 800 m, minimaraton – 1000 m i dystans dla młodzików – 250 – 500 m.

Szachowy Memoriał A. Kubaszewskiego i E. Kramka , wrzesień

Turniej organizowany od 2001 r. dla uczczenia pamięci dwóch choszczeńskich szachistów. Celem zawodów jest uzyskanie lub podwyższenie przez uczestników indywidualnych rankingów FIDE.  Liczba miejsc jest ograniczona do maksymalnie 70 osób. Szwajcarski system rozgrywek, 11 rund, kojarzenie komputerowe.  Tempo gry: 15 minut + 10 sekund na każde posunięcie.

„Wieśkowe lotki”, 11 listopada

Ogólnopolski Turniej Badmintona. 18 października 1982 roku Wiesław Drewicz przeprowadził w Choszcznie pierwszy trening badmintona po czym przez 30 lat trenował sportowców. W Memoriale im. Wiesława Drewicza w 2017 r. rozegrano 200 meczy w 11-tu kategoriach.

Powiat w liczbach

Powierzchnia:  1327,71 km²
Ludność: 49 068
Droga krajowa nr 10
Drogi wojewódzkie nr 122, 151, 160, 175
Linia kolejowa nr 351:  Szczecin – Choszczno –  Poznań
118 jezior, w większości dobrze zagospodarowanych łowisk
2 jeziora do uprawiania łowiectwa podwodnego – połów ryb z kuszą – SPEARFISHING
rzeki z wodami górskimi – kraina pstrąga i lipienia
2 rzeki – trasy spływów kajakowych
35 pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych, gościńców i kwater
73 gatunki ptaków, ssaków, ryb i innych zwierząt chronionych w Europie, w tym ponad 1 % krajowej populacji orła bielika oraz skrajne zagrożone kraska i sokół wędrowny.
31 gatunków roślin chronionych w Europie
największych zagrożeń ekologicznych:
zanieczyszczanie terenu – „dzikie wysypiska”, nielegalne zrzuty ścieków, nielegalny pobór wody do celów rolniczych, presja związana z rozwojem turystyki, w tym zaśmiecanie i wandalizm oraz kłusownictwo.
85 zabytków zarejestrowanych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa: zabytkowa zabudowa sakralna, pałacowa, dworska i folwarczna, fragmenty architektury obronnej oraz zabytkowej zieleni.
zakonów gospodarowało na ziemi powiatu w średniowieczu: monastyczne Cystersów i Św. Wiktora, szpitalny Św. Ducha, rycerskie Joannitów i Krzyżaków, mendykancki – żebraczy –  Franciszkanów i Kartuzi – zakon pustelników.
4 cysterskie gminy: http://gminycysterskie.org
średniowieczne drogi tranzytowe, w tym Via Marchiorum z Magdeburga do Królewca i Droga Solna z południa przez Moczele na Pomorze.

Print Friendly, PDF & Email